Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Grażyna - Przykładowe wypracowania

Charakterystyka Grażyny
Główną i tytułową bohaterką poematu "Grażyna" A. Mickiewicza jest księżna, żona księcia Litawora. To jedna z pierwszych postaci w literaturze, która stanowi nie tylko element zdobniczy w świecie bohaterów, ale jest kobietą z krwi i kości, postacią równie istotną, co mężczyźni. Mickiewicz pokazał w tym utworze, że kobiety kierują się tymi samymi wartościami co mężczyźni i gotowe są do równie wielkich poświęceń.
   
Grażyna jest kobietą bardzo piękną, o czym świadczy jej imię, stworzone przez naszego narodowego wieszcza ze słowa grażi - piękna, oraz żeńskiej końcówki osobowej. Księżna cechuje się smukłą, wysoką postacią. Jej wzrost dorównuje wzrostowi księcia Litawora, co w późniejszych wydarzeniach zaowocuje tym, iż księżna w zbroi księcia zostanie nierozpoznana i wzięta za swego męża. Grażyna jest córką dziedzica Lidy, spornego terenu, który należeć powinien teraz do Litawora, ale książę Witołd, władca Litwy, zawłaszcza sobie prawa do niego.
   
Bohaterka cechuje się wieloma przymiotami umysłu, które wyróżniają ją spośród innych kobiet w literaturze. Grażyna posiada same zalety, które nie ograniczają się tylko do jej urody i miłego usposobienia, ale także do wielu cech, które tradycyjnie przypisuje się mężczyznom. Nie zajmuje się typowymi zajęciami dla kobiet, ponieważ uważa je za nudne. Zamiast tego woli towarzyszyć mężowi przy polowaniach i wyprawach konnych. To nie tylko ozdoba księcia, ale prawdziwa partnerka, która wspiera go i w chwilach radości, i w smutku. Tak samo martwi się o swojego męża, jak o cały naród, dlatego ma duży udział w jego rządach, doradzając mu i wpływając na jego decyzje. Grażyna jest mądrą kobietą, dlatego wie, co jest dobre dla ludu, potrafi przewidzieć konsekwencje zawiązania sojuszu z Krzyżakami. To do niej zgłasza się